W dniach 24 - 25.05.2018r odbyła się kolejna już wyprawa uczniów naszej szkoły w Beskid Śląski. Tym razem wędrowaliśmy z plecakami na trasie: Czantoria Mała – Czantoria Wielka – Soszów – Stożek Wielki. Pierwszego dnia wycieczki przeszliśmy około 14 km . Dzień zakończyliśmy ogniskiem i noclegiem w remontowanym właśnie schronisku na Stożku;) Drugiego dnia przeszliśmy przez Kiczory do Wisły kończąc naszą przygodę z górami          w cukierni „U Janeczki”, przepyszne klimaty.

5 czerwca 2018r., klasa 7s wybrała się na lekcję geografii w terenie. Nasza trasa prowadziła od kościoła św. Wawrzyńca przez mostek na rzece Rudzie do głazu polodowcowego Oskara Michalika (Paruszowiec – Piaski). Następnie przeszliśmy przez osiedle zabytkowych „familoków” do niedawno otwartej tężni. Całą wycieczkę zaplanowali (przejazd, trasa oraz informacje) uczniowie klasy 7s a jednocześnie mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec – Piaski Łukasz i Kacper.

Wycieczka klas 2m i 3a do Wiednia

Tym razem Katowice!

Przed świętami wielkanocnymi , 20 marca w ramach cyklu wycieczek
„bliskie- nieznane” pojechaliśmy do Katowic.

Uczestnicy wycieczki przeszli głównymi ulicami Katowic, zwiedzili muzeum znajdujące się w pobliżu rynku, dotarli pod Pomnik Powstań Śląskich, halę Spodka oraz budynek główny Uniwersytetu Śląskiego.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła wystawa dotycząca historii Śląska. Uczniowie w bardzo aktywny sposób mogli poznać historię
i zwyczaje tego regionu.

Kolejna wycieczka już wkrótce.

Znowu zwiedzamy!
Przed świętami, 19 grudnia w ramach cyklu wycieczek „bliskie- nieznane” nasi uczniowie pojechali do Opola.
Uczestnicy wycieczki przeszli po świątecznym Opolu, zobaczyli Wieżę Piastowską, Opolską Wenecję, Rynek oraz Ratusz.
Nasza młodzież brała udział w warsztatach „Festiwalowe Opole – Festiwal Piosenki Opolskiej” oraz zwiedziła Muzeum Polskiej Piosenki .
Bardziej odważni wystąpili na scenie Amfiteatru Opolskiego.
Kolejna wycieczka już wkrótce.

WYCIECZKA DO CIEŃKOWA

27 listopada 2017r. najbardziej zahartowani i odporni na nieprzewidywalne  warunki pogodowe uczniowie  naszej szkoły wybrali się na wycieczkę w góry.

Tym razem trasa wycieczki prowadziła przez Cienków i Malinów na Przełęcz Salmopolską (Beskid Śląski).                                           Pogoda jak zwykle dopisała, czasem słońce, czasem śnieg, krótka wędrówka w chmurach i na zakończenie ostatnie promienie słońca na przełęczy. Poczuliśmy atmosferę zbliżającej się zimy.

W piękny jesienny czwartek, 26 października, w ramach serii wycieczek "bliskie- nieznane" grupa chętnych ucznió uczniów zwiedziła Cieszyn.


Uczestnicy zobaczyli Wzgórze Zamkowe, weszli do rotundy św. Mikołaja i podziwiali widok miasta z Wieży Piastowskiej. Uczniowie przeszli ulicą Głęboką, zobaczyli studnię trzech braci i Cieszyńską Wenecję.Uczestnicy wycieczki mogli odpocząć w nastrojowej kawiarni a potem wypoczęci i pełni zapału uczestniczyli w warsztatach graficznych w Muzeum Drukarstwa.

Dnia 3 października 2017 klasy 3j, 2d, 7s  wraz z opiekunami wybrały się do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 
Na początku zobaczyliśmy Galerię Sztuki Polskiej 1800–1945, która uważana jest za jedną z najbardziej reprezentatywnych galerii malarstwa polskiego XIX i XX stulecia w skali ogólnokrajowej. Znalazły się tutaj dzieła Jacka Malczewskiego oraz można było podziwiać słynną „Pomarańczarkę”.
 
Następna jest GALERIA SZTUKI POLSKIEJ PO 1945 ROKU, gdzie zobaczyliśmy dzieła takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor, Ryszard Winiarski…
 
Dalej odnajdujemy dzieła i prace w GALERII PLASTYKI NIEPROFESJONALNEJ , a schodząc w dół zobaczyliśmy GALERIĘ ŚLĄSKIEJ SZTUKI SAKRALNEJ w tym rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i czasów nowożytnych.
 
Tuż obok można wejść przez bramę do kopalni „Katowice”, gdzie mogliśmy się przenieść w czasie i poczuć jak prawdziwi górnicy, w trakcie zwiedzania poznaliśmy historię Górnego Śląska na narracyjnej wystawie Światło Historii. Górny Śląsk Na Przestrzeni Dziejów. Ciekawe eksponaty w tym wiele interaktywnych przybliżyły nam historię Górnego Śląska.
 
Na sam koniec przeszliśmy zobaczyć wystawę pt. Zaczęło się od ziarna… Historia Roślin Uprawnych, gdzie bohaterami ekspozycji były rośliny uprawne i użytkowe. Na wystawie oglądaliśmy pozostałości roślin uprawnych odnalezionych w trakcie badań wykopaliskowych , w tym jedne z najstarszych w Polsce z epoki neolitu. Mogliśmy także podziwiać ziarna pod mikroskopami , a także zobaczyć co z danych roślin powstaje w przemyśle.